Jak mogę sprawdzić, czy moje wino jest wegańskie?
Wino wegańskie to takie, które wytwarza się bez użycia produktów lub pochodnych pochodzenia zwierzęcego. Brak produktów pochodzenia zwierzęcego musi towarzyszyć wszystkim etapom produkcji wina wegańskiego.
Jedną z najtrudniejszych rzeczy dla wegańskich miłośników wina jest etykietowanie, ponieważ wielu producentów wina nie wskazuje, czy wino jest produkowane przy użyciu wegańskich metod klarowania. Wielu konsumentów domaga się obecnie obowiązkowego wykazu składników na wszystkich etykietach wina, ale obecnie dla wielu producentów wina nadal jest on nieobecny.
Jak więc dowiedzieć się, czy twoje wino jest wegańskie?
Niestety, wiele sklepów z winem wciąż jest zdezorientowanych ideą wegańskiego wina, a strony internetowe rzadko wymieniają konkretne składniki.
Na szczęście rośnie liczba sklepów, które dostosowują się do trendu i oferują specjalnie dobrany wybór win wegańskich, organicznych i biodynamicznych.
Ponadto niektóre internetowe witryny z winem mają kolekcje swoich wegańskich win, takie jak Wine Insider’s Vegan Wines Collection, aby podkreślić, które wina są przyjazne weganom i wyeliminować stres związany z procesem zakupu.
Wraz ze wzrostem weganizmu konsumenci poszukują wegańskiego wina, które będzie pasować do ich jedzenia. Co oznacza, że wino jest – lub nie – odpowiednie dla wegan?
Wino wegańskie
Często to tradycyjne środki klarujące mogą sprawić, że wino nie będzie odpowiednie dla wegan.
Białka jaj lub kazeina (białko znajdujące się w mleku) mogą być używane do usuwania drobnych cząstek osadu z wina, których nie można usunąć przez filtrację.
Jednak inne sposoby robienia tego stają się coraz bardziej popularne.
Tradycyjne produkty klarujące pochodzące z jaj/ryb/mleka prawdopodobnie – jak sądzimy – przeszły do wielu produktów na bazie warzyw.
Wina wegańskie są wytwarzane bez produktów pochodzenia zwierzęcego, więc winiarze albo pozostawiają cząsteczki, aby naturalnie opadły na dno wina, albo używają produktów do klarowania niezwierzęcego, zwykle bentonitu, formy glinki lub białka grochu.
Wino wegańskie
Organiczno-biodynamiczne metody uprawy, tradycyjne metody produkcji wina i zaufanie do natury prowadzą do win Aroa. Te naturalne wina wyrażają swój terrorir tak czysto i szczerze, jak to tylko możliwe. Aroa jest winnicą w D.O. Navarra w dolinie Yerri, położonej przy północnej granicy Hiszpanii w sąsiedztwie pasm górskich Urbasa i Andia. Winnica dotknięta kantabryjskim morzem zlokalizowana jest na dużych wysokościach, posiada bogatą glebę, gdzie winorośle są w stanie w pełni wykazują swą szlachetność.
Bio / Vegan / Bez siarczyn
Jak wino staje się nie-wegańskie?
Więc w którym momencie podczas produkcji wino może stać się niewegańskie? Cóż, wszystko sprowadza się do środków klarujących, które są używane do zwiększenia przejrzystości wina.
Fermentacja to magiczna część procesu produkcji wina, w której naturalne cukry winogron są przekształcane w alkohol. Sok owocowy trafia do zbiornika fermentacyjnego, w którym rosną drożdże, drożdże wywołują reakcję cukru, w wyniku czego na końcu powstaje wino. To na tym etapie w winie mogą pojawić się cząsteczki, które sprawiają, że wygląda ono zamglone. Te cząsteczki mogą być fenolami, winianami, a nawet obecnością garbników (jeśli jest to czerwone wino).
Wszystkie te cząsteczki są naturalnymi produktami ubocznymi procesu produkcji wina i są całkowicie nieszkodliwe w konsumpcji. Więc właściwie nie ma nic złego w piciu mętnego wina. Jednak w świecie, w którym estetyka naprawdę ma znaczenie, winiarze wiedzą, że nie mogą wysyłać wina bez krystalicznie czystego wyglądu. Jedynym sposobem, aby to zrobić, jest ekstrakcja cząsteczek za pomocą środków klarujących.
Wraz z rozwojem weganizmu, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na wina organiczne i biodynamiczne, producenci wina na całym świecie zwracają uwagę i przyjmują bardziej naturalne podejście. Jeśli wino rozwija się całkowicie naturalnie, zwykle klaruje się samoczynnie, zmniejszając potrzebę wprowadzania do procesu produktów pochodzenia zwierzęcego. W przypadku win, które nie klarują się samoczynnie, dostępne są dla winiarzy alternatywne środki klarujące, w tym metody na bazie gliny.
Co sprawia, że wino przyjazne weganom jest wegańskie?
Jak powstaje tradycyjne wino
W konwencjonalnej produkcji wina, zarówno czerwonego, jak i białego, winogrona mają długą i krętą drogę od winorośli do butelki.
Fermentacja czerwonego wina odbywa się na skórce winogrona, ponieważ tam znajdują się cząsteczki, które przyczyniają się do koloru.
Dodatki i manipulacje mogą być rozległe. Drożdże są zwykle dodawane w połączeniu z fosforanem diamonu, źródłem azotu, aby zapewnić kontrolowaną i łatwą do opanowania fermentację.
Enzymy mogą być dodawane w celu rozbicia pektyny (błonnika występującego w owocach) lub wzmocnienia smaku. Fermentacja malo-mlekowa – podczas której kwas jabłkowy z winogron jest przekształcany w kwas mlekowy – jest powszechna w czerwonym winie, a także stosowana w niektórych stylach białego wina.
Gruby osad (drożdże odpadowe) można usunąć przez „usypanie” – co oznacza przeniesienie wina z jednego naczynia do drugiego – podczas gdy mniejsze drobne osady są usuwane przez filtrację.
Teraz jest problem dla wegan
Tutaj sytuacja staje się problematyczna dla wegan.
Powszechnie stosowanymi białkami są żelatyna pozyskiwana z kolagenu krowiego lub świńskiego, karłowatość (z pęcherza pławnego ryb), białko jaja lub odtłuszczone mleko.
Każde białko ma zwykle określoną zdolność do klarowania, a producenci wina podejmują decyzje, które zastosować, na podstawie doświadczenia lub porady.
Alternatywy dla białek zwierzęcych?
Białka pochodzące z roślin wydają się być oczywistą alternatywą, ale na razie większość prac nad białkami roślinnymi jest wciąż na etapie badań. Tylko jeden z ziemniaków jest dostępny w handlu.
Gluten ze zbóż jest skuteczny w czerwonym winie, ale stwarza oczywiste problemy dla osób z celiakią lub alergiami na gluten.
Ekstrakt z pestek winogron jest prawdopodobnie najskuteczniejszym białkiem roślinnym, które zostało przetestowane, ale nie jest dostępne na rynku. Uzyskanie zgody regulacyjnej na rynkach międzynarodowych stanowi istotną barierę w komercjalizacji nowych produktów do stosowania w winie.
Przechowywanie wina na jego drobnym osadzie (co oznacza, że wino dojrzewa w kontakcie z drobnym osadem) po usunięciu grubego osadu jest jedną z alternatyw dla stosowania białek zwierzęcych w produkcji wina. Może to zmiękczyć wino i poprawić odczucie w ustach bez użycia dodatków.
Białe wina można przechowywać na drobnym osadzie przez dziewięć miesięcy przed butelkowaniem. Czerwone może potrwać do 18 miesięcy, aby uzyskać pożądane odczucie w ustach.
Wino wytwarzane jest z winogron, ale niekoniecznie oznacza to, że jest wegetariańskie lub wegańskie. Niektóre metody produkcji wina zaskakująco wykorzystują produkty pochodzenia zwierzęcego, dlatego coraz więcej producentów podaje na etykiecie, czy wino jest wegańskie, czy wegetariańskie.
Jak sprawdzić, czy wino jest wegańskie?
Sprawdź „Nieoczyszczony” lub „Niefiltrowany” na etykiecie
Ponieważ zazwyczaj składniki środków klarujących zawierają produkty pochodzenia zwierzęcego, wina, które są „nieoczyszczone” lub „niefiltrowane”, są bardziej wegańskie. Jeśli wino jest oznakowane jako takie, oznacza to, że wino nie zostało poddane temu procesowi, dając bardziej naturalne wino bez żadnych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego.
Wina naturalne mogą również wykorzystywać wegańską alternatywę do udoskonalania swojego wina, taką jak glinka bentonitowa, więc jest to coś, na co należy zwrócić uwagę. Jeśli wino jest klarowane glinką bentonitową, zwykle jest to podane na etykiecie.
Sprawdź w winie składniki pochodzenia zwierzęcego
Najczęstszymi składnikami pochodzenia zwierzęcego stosowanymi w winie są kazeina (białko mleka), białka jaj i isinglass (ekstrakt z rybiego pęcherza moczowego). Jeśli zobaczysz którykolwiek z tych wymienionych na etykiecie wina, możesz być pewien, że wino nie jest wegańskie.
Jeśli nie widzisz żadnej listy składników na etykiecie wina, warto sprawdzić u producenta, czy w swoich winach nie używają żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, lub alternatywnie sprawdzić każdy składnik z listą wegan przyjaznych i nie -składniki wegańskie – ale może to być trochę bardziej czasochłonne.
Pudełko na wino wegańskie z logo
Możliwość znakowania własnym logotypem
3-warstwowa tektura kaszerowana granatowym papierem – razem papier 4-warstwowy
Ozdobny granatowy papier – P114
Pudełko jest sztywne, a zakładka na spodzie nie pozwoli wypaść produktowi.
Model W1 – 9x9x39cm
Model W3 – 10x10x39cm
Model W21 – 7.8x9x34
Model W68 – 10x10x33cm
Jeśli chcesz wyeksponować swoja markę, zapraszamy do współpracy
Dla kogo oferta na pudełka?
Sklepy stacjonarne branżowe,
Sklepy internetowe z alkoholem,
Importerzy win,
Winnice,
Agencje reklamowe,
Sklepy monopolowe,
Producenci,
Managerowie sektora B2B
oraz wszystkich chętnych.
Jeżeli jesteś właścicielem sklepu z alkoholami lub winnicy, nasze opakowania są dla Ciebie idealne. Klient, który kupi u Ciebie wino zapakowane w takie pudełko, oprócz tego, że zachwyci się smakiem wyśmienitego trunku to jeszcze będzie zaskoczony eleganckim i bezpiecznym opakowaniem.